Kocaeli Nüzhetiye Şelalesi Doğa Yürüyüşü Parkuru Rotası - Keşşaf - Keşfetmek Doğamızda Var!
JM Mountains - шаблон joomla Видео

Keşşaf Tanıtım Filmi

Son Duyurular

Keşşaf Karagöl Yaylası Kampı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonbaharın en güzel zamanını yaşadığımız şu günlerde vahşi doğanın göbeğinde, Sarıçamların altında, Çiğdem çiçeklerinin yanı başında ve harikulade manzarasıyla meşhur Karagöl'ün tam karşısında bir kamptayız.

Doğa yürüyüşü, Tabiat Gözlemi, Doğa Sanatı, Kamp Ateşi... 

Devamını oku...

2. Geleneksel İftar Programı 7 Haziran 2018

Keşşaf ailesi olarak bu yıl 2.sini gerçekleştirdiğimiz geleneksel iftar programımıza 52 kişi katıldı.

Devamını oku...

Keşşaf İnönü Yaylası Ağaç Dikimi Etkinliği 1 Ekim 2017

Keşşaf olarak haftasonu 25 gönüllü arkadaşımız ile İnönü Yaylası’nda 100 adet çam fidanını toprakla buluşturduk.

Devamını oku...

Keşşaf Çardacık Yaylası Ağaç Dikimi Etkinliği 17 Eylül 2017

Keşşaf olarak haftasonu gerçekleştirdiğimiz Karagöl Yaylası Doğa Yürüyüşünde yanımızda taşıdığımız 10 adet çam fidanını Çardacık Yaylası'nda toprak ile buluşturduk.

Devamını oku...

Keşşaf Ramazan İftar Programı

Keşşaf, Keşfetmek Doğamızda Var, Keşşaf Ramazan İftar ProgramıKeşşaf ailesi olarak İzmit Sekapark'ta açık havada, çimenler üzerinde, kendi hazırladığımız birbirinden güzel yiyecekler ile ilk iftarımızı yaptık.

Devamını oku...

Etkinlik ara!

Kocaeli Nüzhetiye Şelalesi Doğa Yürüyüşü Parkuru Rotası

Kullanıcı Oyu:  / 3
En KötüEn İyi 

nüzhetiye şelalesiMuhteşem doğası, barındırdığı çeşitli hayvan popülasyonu (özellikle kuş), dereyi sarmalamış gürgen, kayın ve ıhlamur ağaçları ile yaz aylarının vazgeçilmezi, fotoğraf tutkunlarının gözdesi; Nüzhetiye Şelalesi…

 

Samanlı Dağları’nın üzerinde yer alan orman köylerinden biri olan Nüzhetiye Köyü, Karadeniz köy mimarisi ve yerleşim planını yansıtıyor. Halkının çoğunu, Osmanlı Rus Harbi sırasında buraya, Doğu Karadeniz ve Kafkasya’dan göç eden Gürcüler oluşturuyor. Gürcüler daha köyün yolları yokken okul, cami ve medrese yapmışlar burada. Çevreden eğitim için buraya gelirlermiş. Daha sonra köye arnavut kaldırımı yapılmış.

Köyün içindeki Nüzhetiye Camii, İkinci Abdülhamit Han’ın başmabeyincisi olan Hacı Ali Paşa tarafından 1880 yılında yaptırılmıştır. Cami 1927 yılında ciddi boyutta tamir görmüş. Çok güzel bir mimariye sahip olan caminin içindeki ahşap işçilik de dikkat çekicidir.

Parkurun Özellikleri:

Yürüyüş Yönü ve Parkurun Başlangıç Noktasına Ulaşım:

Nüzhetiye Şelalesi doğa yürüyüş parkuruna gitmek için öncelikle Gölcük yolu üzerindeki Hisareyn beldesine ulaşmalıyız. Daha sonra ister Nimetiye köyü üzerinden, istersek de yine Hisareyn Merkez Mahallesi üzerinden yolumuza devam ediyoruz. (Bu iki yol da bir birine paralel devam etmektedir.)

nüzhetiye şelalesi harita

 

Daha sonra karşımıza Hasaney köyü çıkacaktır. Yine ana yoldan ayrılmadan yolumuza devam etmekteyiz. Son olarak karşımıza Nüzhetiye Köyü çıkacaktır. Buraya kadar yaklaşık olarak 12 km bir yol kat ediyoruz.

Ayrıca yol üzerinde Şelale Alabalık Tesislerinin tabelalarını da takip edebilirsiniz. Böylece parkurun başlangıç noktasına ulaşabilirsiniz.

nüzhetiye şelalesi yürüyüş parkuru

Alabalık Tesisisin hemen girişinde bulunan patika yol parkurumuzun başlangıç noktasını oluşturmaktadır.

Tesisin içinde bulunan Şelale ile toplam 3 takım şelaleden oluşan parkurumuzun finalini en büyükleri olan Nüzhetiye Şelalesi ile tamamlıyoruz. Bununla beraber ufak tefek şelaleleri de görmek mümkün.

nüzhetiye şelalesi

 

Yol sırasında sık sık dere içerinden karşıya geçmeniz gerekecektir. Yer yer köprü vazifesini gören kütükler yardımıyla parkurumuza devam ediyoruz.

Parkurumuzu yaklaşık 1.2 km yürüyüşümüzden sonra harikulade görüntüsü ile nefesimizi kesen Nüzhetiye Şelalesine ulaşarak tamamlıyoruz.

nüzhetiye şelalesi

 

Parkur oldukça ıslak ve nemli bir yapıya sahip olduğu için yürürken bastığımız her yere dikkat etmeliyiz.

Parkur yaklaşık 4 km olup yer yer orman içi patika ve büyük kısmı ise dere içi yollardan oluşmaktadır. Bu parkurun en belirgin özelliği ise gürgen ağaçları ile sarmalanmış bir dere içerinden geçmesidir.

Yürüyüşümüz başlangıç aşamasında 433 mt yükseklikten başlayıp, rota boyunca en fazla 579 mt yüksekliğe ulaşacağız. Tüm parkuru düşünce 181 mt inişli çıkışlı bir rotadan oluşmaktadır.

nüzhetiye şelalesi doğa yürüyüşü

 

Güzergah boyunca en 3  belirgin sapak bulunmaktadır Fakat bu sapaklar sizi yolunuzdan koparak nitelikte değildir. Dere herhangi bir kola ayrılmadığı için rehberiniz olabilecek niteliktedir.

Rota başlangıcında bulunan Şelale Alabalık tesisleri kahvaltı yapmak ve yemek için imkan sunmaktadır. (Piknik için masa başı fiyatı 20tl'dir.)

nüzhetiye şelale alabalık tesisleri

 

Ayrıca Nüzhetiye Köyü'ne ait bir mesire alanı da bulunmaktadır. Burada da ücretsiz piknik yapma imkanı bulabilirsiniz. Bu alana köy merkezinden cami yönüne doğru 1 km yukarı doğru araçla veya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

nüzhetiye köyü piknik alanı
Bunun yanı sıra isterseniz sizde bizim tercih ettiğiniz gibi bir ateş yakıp Nüzhetiye Menemen’i (Patenti Keşşaflar’a aittir.) de yapabilirsiniz!

menemen

nüzhetiye şelalesi

 

Bitki örtüsü: Ormanlık alan, özellikle gürgen, kayın, kestane, ıhlamur.

İstanbul’a uzaklığı: 125 kilometre (1 saat 53 dk)

nüzhetiye harita

Parkurun Yapısı ve İdeal Yürüyüş Mevsimi: Parkurun neredeyse tamamı dere içinde geçiyor. Daha çok ilkbahar ve yaz mevsimleri için uygun bir parkur.

Su Durumu: Parkur boyunca birkaç yerde temiz su kaynağı bulunuyor.

Rotanın Farkı:

·         Yürüyüşün çoğu dere içinde geçiyor, bir ıslanmayı göze almak gerekir.

·         Fotoğraf tutkunları için saatlerce ayrılamayacakları bir mekan olacaktır.

·         Gürgen, kayın, ıhlamur ve kestane ağaçları ile sarmalanmış, şırıl şırıl akan dere içinden geçerken daha önce görmediğiniz farklı kuş türleri ile karışılabilirisiniz.

·         Rota oldukça bakir kalmış görüntüsü ile sizleri büyüleyecektir.

·         Yaban hayatı tüm çıplaklığı ile görebileceğiniz bir parkur yürüyüş sırasında yerde sizi izleyen bir tatlı su yengeci ile karşılaşabilirsiniz.

·         Turlarımız yürüyüş turlarıdır. Orta zorluktaki parkurlarda yürüyüş süresi 3-5 saat arasında değişir. Yürüyüş sırasında fotoğraf çekebilir, gidilen yerin yaşam tarzını ve doğal kaynaklarını gözlemleyebilirsiniz.

·         Turlarımızın asıl amacı yürüyüş de olsa gizli amacımız şehir yaşantısının verdiği zorluklardan kurtulup deşarj olacağımız bir hafta sonu yaşamak.

 

Koordinatlar:

·         Nüzhetiye N40 38 19 E29 51 46 411 m

·         Sapak N40 38 12 E29 51 50 417 m

·         Sapak N40 38 06 E29 51 40 403 m

·         Sapak N40 37 57 E29 51 46 413 m

·         Sapak N40 37 51 E29 51 49 414 m

·         fielale N40 37 19 E29 52 04 550 m

·         Nüzhetiye N40 38 19 E29 51 46 411 m

Harita:

 

Yanında Getir:

·         Bilekleri saran yürüyüş botu: Sert ve tırtıklı taban tercih edilmelidir. (Topuklu, kösele, terlik ve düz tabanlı ayakkabı giymeyin.)

·         Yedek ayakkabı, çorap, çamaşır ve mevsime göre yedek giyim eşyası.

·         Yağmurluk veya panço.

·         Tozluk ve baton.

·         Göğüs ve bel destekli küçük bir sırt çantası (yiyecek, su ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak için)

·         Mevsime göre çakı, fener, gözlük, şapka, bere, eldiven, güneş kremi vs…

·         Kullandığınız özel bir ilaç varsa yanınızda bulundurunuz ve bunlar hakkında tur liderini ve arkadaşlarınızı bilgilendiriniz.

·         Yanınızda yeterli miktarda su ve en az bir günlük yiyecek bulundurun. Ayrıca yürüyüş sırasında atıştırmak için çikolata ve kuru yemiş gibi yiyecekler bulundurunuz. Ama unutmayın ki bu tür yiyecekleri aşırı tüketmek sizi susandıracaktır.

·         Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyin. (Kot giymeyin!)

Keşşaf Notu:

·         Yürüyüş esnasında pozitif bir ruh halinde olmanın size çevrenizi daha iyi gözlemleme ve etkinlikten daha fazla zevk almanızı sağlayacağını unutmayın.

·         Sabah iyi bir kahvaltı yapmak yürüyüşe daha iyi başlamanızı sağlayacaktır.

·         Yürüyüş esnasında fazla abartmamak kaydı ile böğürtlen ve dağ çileği yemeyi ihmal etmeyin.

·         Her anı fotoğraflamaya çalışmaktansa anı yaşamaya ve keyif alamaya çalışın.

·         Attığınız her adımda toprağı, dokunduğunuz her bitkiyi ve işittiğiniz her sesi hissedin!

Rota Keşif Ekibi: Önder AlioğluFurkan KaracanSebahattin YaşaAyşe Alioğluİpek MedişoğluBetül Yaşa

 

Yazan: Keşşaf Önder