Bolu Yedigöller Doğa Yürüyüşü Parkuru Rotası - Keşşaf - Keşfetmek Doğamızda Var!
JM Mountains - шаблон joomla Видео

Keşşaf Tanıtım Filmi

Son Duyurular

Keşşaf Karagöl Yaylası Kampı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonbaharın en güzel zamanını yaşadığımız şu günlerde vahşi doğanın göbeğinde, Sarıçamların altında, Çiğdem çiçeklerinin yanı başında ve harikulade manzarasıyla meşhur Karagöl'ün tam karşısında bir kamptayız.

Doğa yürüyüşü, Tabiat Gözlemi, Doğa Sanatı, Kamp Ateşi... 

Devamını oku...

2. Geleneksel İftar Programı 7 Haziran 2018

Keşşaf ailesi olarak bu yıl 2.sini gerçekleştirdiğimiz geleneksel iftar programımıza 52 kişi katıldı.

Devamını oku...

Keşşaf İnönü Yaylası Ağaç Dikimi Etkinliği 1 Ekim 2017

Keşşaf olarak haftasonu 25 gönüllü arkadaşımız ile İnönü Yaylası’nda 100 adet çam fidanını toprakla buluşturduk.

Devamını oku...

Keşşaf Çardacık Yaylası Ağaç Dikimi Etkinliği 17 Eylül 2017

Keşşaf olarak haftasonu gerçekleştirdiğimiz Karagöl Yaylası Doğa Yürüyüşünde yanımızda taşıdığımız 10 adet çam fidanını Çardacık Yaylası'nda toprak ile buluşturduk.

Devamını oku...

Keşşaf Ramazan İftar Programı

Keşşaf, Keşfetmek Doğamızda Var, Keşşaf Ramazan İftar ProgramıKeşşaf ailesi olarak İzmit Sekapark'ta açık havada, çimenler üzerinde, kendi hazırladığımız birbirinden güzel yiyecekler ile ilk iftarımızı yaptık.

Devamını oku...

Etkinlik ara!

Bolu Yedigöller Doğa Yürüyüşü Parkuru Rotası

Kullanıcı Oyu:  / 6
En KötüEn İyi 

keşşaflar yedigöllerYedigöller içerisinde barındığı tüm bitki ve hayvan türleri ile bir tabiat harikası olmasının yanı sıra içinize verdiği huzur ile size kendinizi dinleme fırsatı sunacaktır. Fotoğraf tutkunlarına sunduğu cömertlikte cabası…

 

 

Batı Karadeniz iklim kuşağındaki havzada İlkbahar serin, yazlar sıcak, Sonbahar kısmen ılık ve kışlar soğuktur. En soğuk ay ortalama +1 °C ile Ocak, en sıcak ay ortalaması +19 °C ile Temmuz'dur. Yıllık yağış ortalaması 629 mm.’dir.

 

Batı Karadeniz Bölgesi'nin oldukça engebeli bir yöresinde bulunan Yedigöller Tabiat Parkı’nda irili ufaklı göller, orman denizini andıran zengin bitki örtüsü, göllerde yaşayan alabalıklar ve ve bu değerlerin yarattığı rekreasyonel kullanım potansiyeli ana kaynak değerleri oluştururlar. Genellikle sahanın jeolojik yapısı serpantinlerinden ve volkanik kayaçlardan oluşmuştur. Bölgedeki göller; yer hareketleri sonucu kayan kitlelerin vadilerin önlerini kapaması sonucu suların ardada birikmesi ile oluşmuş heyelan gölleridir. Bunlardan bazıları dip kaçakları ile birbirine bağlantılıdır.

keşşaflar yedigöller

 

Etkili koruma ile milli parkın içerisinde ve yakın çevresindeki sahalarda sayıları artan geyik, karaca, ayı, domuz, kurt, tilki ve sincap gibi yaban hayvanı türleri bulunmaktadır. Ülkemizde ilk kültür alabalığı üretme istasyonu, 1969 yılında bu milli parkta kurulmuş olup, ülkemizde yayılmasında örnek teşkil etmiştir.

 

Rekreasyon açıdan olta balıkçılığına kaynak olmuştur. Ayrıca kampçılık, günübirlik piknik, doğa yürüyüşü gibi uğraşların yanında, fotoğrafçılık için de ziyaretçilerine zengin peyzaj güzellikleri sunar. Milli park içerisindeki farklı büyüklük ve normlardaki saf kayın veya karışık (kayın-karaçam-meşe) ormanlarıyla çerçevelenmiş üst üste dizilmiş göller, Kapankaya manzara seyir terasından farklı renk-doku- tek tür çeşitliliği içerisindeki eşsiz peyzaj güzellikleri, irili ufaklı şelaleler, Karaçam Anıt Ağacı, çok sayıda doğal su kaynakları, geyik üretme sahası, Köyyeri tepesindeki halen kalıntıları görülen tarihi dinlenme yeri, özellikle sonbahardaki flora çeşitliliğinin sergilediği farklı renklerdeki peyzaj görüntüleri görülmeye değer yerlerdir. Kapankaya manzara seyir terasına çıkıldığında gölleri ve eşsiz peyzaj güzellikleri görmek mümkün olduğu gibi, yol kenarındaki levhaların bulunduğu yerden patika takip edildiğinde Karacak Anıt Ağacı görülebilir. Geyik üretim alanı da ziyaret edilebilecek yerlerdendir. Milli park günübirlik rekreasyonel faaliyetlerden piknik, doğa yürüyüşleri, sportif olta balıkçılığı gibi aktivitelerin gerçekleştirilmesine oldukça uygun olup, bu faaliyetler düzenli bir şekilde gerçekleştirilmekte ve kontrol edilmektedir. Amatör ve profesyonel fotoğrafçılık yapanlara da geniş kullanım imkanları sunulmaktadır.

yedigöller manzara

Parkurun Özellikleri:

Yürüyüş Yönü ve Parkurun Başlangıç Noktasına Ulaşım:

Yedigöller Tabiat Parkı Batı Karadeniz Bölgesinde, Bolu ilinin kuzeyinde ve Zonguldak ilinin güneyinde yer almaktadır.Ankara- İstanbul karayolunun 152. km'sinden Yeniçağa ve 190. km'sindeki Bolu il merkezinden kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır.

yedigöller harita

Kışın Bolu-Yedigöller güzergahı (karla) kapalı olduğundan ulaşım, Yeniçağa-Mengen-Yazıcık veya Devrek-Yazıcık üzerinden yapılır. Bolu iline 42 km uzaklıktadır.

yeniçağa yedigöller harita

Yedigöller Tabiat Parkı’na geldiğimizde aracımızı Deringöl mevkindeki park alnına bırakabiliriz.

 yedigöller keşşaf

Doğa yürüyüşü için izleyeceğimiz rota Deringöl, Büyükgöl, Seringöl, Şelale, Gülen Kayalar, Dilek Çeşmesi, Nazlıgöl, İncegöl, Sazlıgöl, Kurugöl ve Pisagor ağacından oluşan rota olacaktır. Buradan da anlaşılacağı gibi doğa yürüyüşü için parkurumuz başlangıç noktası Deringöl olacaktır. Parkur bitim yeri de yine aynı nokta olacaktır. 5.27 km’lik parkurumuzu yaklaşık 3 saatlik bir sürede tamamlıyoruz.

yedigöller pisagor ağacı

Grubun yapısına ve zamana göre fırsat bulunduğu takdirde tüm gölleri tepeden görebileceğimiz Kapankaya Seyir Terasına ve Anıt Ağaç’a gidilebilir.

Yürüyüşümüz başlangıç aşamasında 793 mt yükseklikten başlayıp, rota boyunca en fazla 934 mt yüksekliğe ulaşacağız. Tüm parkuru düşünce 306 mt inişli çıkışlı bir rotadan oluşmaktadır.

Güzergah boyunca açıklayıcı tabelalar  bulunmaktadır. Bu sayede kaybolmanız neredeyse imkansızdır.

yedigöller gülen kayalar

 

Yedigöller Tabiat Parkı içerisinde önceden rezervasyon yamak kaydıyla konaklayabileceğiniz bungolow tipi tesisler bulunmaktadır. Bununla beraber özellikle yaz ve ilkbahar aylarında çadırla konaklama yapabileceğiniz bir çok alanda mevcuttur. Çadır başına konaklama bedeli 20tl’dir.

 

yedigöller kamp

Yine ekmek arası köfte tarzı fastfood yiyecek satışı yapan bir adet büfe de Yedigöller Tabiat Parkı içerisinde hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra isterseniz sizde bizim tercih ettiğiniz gibi bir ateş yakıp Yedigöller Menemen’i (Patenti Keşşaflar’a aittir.) de yapabilirsiniz!

yedigöller yemek

Son olarak Yedigöller Tabiat Parkı girişi ücreti alınmaktadır. Bu kişi, araç, minibüs ve otobüs olarak farklılık göstermektedir.

Bitki örtüsü: Milli parkta hakim bitki örtüsü kayın ağaçlarıdır. Ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, göknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görülmektedir.

yedigöller tabiat

İstanbul’a uzaklığı: 304 kilometre (3 saat 54 dk)

yedigöller istanbul uzaklık

Parkurun Yapısı ve İdeal Yürüyüş Mevsimi: Orman içi patika ve toprak araç yolundan oluşan bu parkur için en ideal zaman kış dönemi hariç olan tüm mevsimlerdir.

Parkur kolay derece zorluğa sahiptir. Bu nedenle katılım her yaşa açık olacaktır.

Su Durumu: Parkur boyunca birkaç yerde temiz su kaynağı bulunuyor.

Rotanın Farkı:

·           Yürüyüşün tamamı eşsiz bir doğa içinde geçiyor, dinlenmek ve fotoğraf çekmek için mükemmel bir tabiat parkı.

·           Rota boyunca çok güzel bir kamp alanları bulunmaktadır.

·           Yedigöller Tabiat Parkı’nı görenleri büyüleyen, harika bir manzarası vardır. Her göl kendine has yapısı ile harikulade görüntüye sahiptir.

·           Turlarımız yürüyüş turlarıdır. Orta zorluktaki parkurlarda yürüyüş süresi 3-5 saat arasında değişir. Yürüyüş sırasında fotoğraf çekebilir, gidilen yerin yaşam tarzını ve doğal kaynaklarını gözlemleyebilirsiniz.

·           Turlarımızın asıl amacı yürüyüş de olsa gizli amacımız şehir yaşantısının verdiği zorluklardan kurtulup deşarj olacağımız bir hafta sonu yaşamak.

Koordinatlar:

Harita:

 

Önemli Not:

Yedigöller Tabiat Parkı birbirinden güzel bitki ve hayvan türlerini içinde barındıran eşsiz bir doğa harikasına sahiptir. Ayrıca manzara güzelliği bakımından eşi bulunmaz.

Yanında Getir:

·         Bilekleri saran yürüyüş botu: Sert ve tırtıklı taban tercih edilmelidir. (Topuklu, kösele, terlik ve düz tabanlı ayakkabı giymeyin.)

·         Yedek ayakkabı, çamaşır ve mevsime göre yedek giyim eşyası.

·         Yağmurluk veya panço.

·         Göğüs ve bel destekli küçük bir sırt çantası (yiyecek, su ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak için)

·         Mevsime göre çakı, fener, gözlük, şapka, bere, eldiven, güneş kremi vs…

·         Kullandığınız özel bir ilaç varsa yanınızda bulundurunuz ve bunlar hakkında tur liderini ve arkadaşlarınızı bilgilendiriniz.

·         Yanınızda yeterli miktarda su ve en az bir günlük yiyecek bulundurun. Ayrıca yürüyüş sırasında atıştırmak için çikolata ve kuru yemiş gibi yiyecekler bulundurunuz. Ama unutmayın ki bu tür yiyecekleri aşırı tüketmek sizi susandıracaktır.

·         Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyin. (Kot giymeyin!

 

Keşşaf'ın Notu:

·         Yürüyüş esnasında pozitif bir ruh halinde olmanın size çevrenizi daha iyi gözlemleme ve etkinlikten daha fazla zevk almanızı sağlayacağını unutmayın.

·         Sabah iyi bir kahvaltı yapmak yürüyüşe daha iyi başlamanızı sağlayacaktır.

·         Yürüyüş esnasında fazla abartmamak kaydı ile böğürtlen ve dağ çileği yemeyi ihmal etmeyin.

·         Her anı fotoğraflamaya çalışmaktansa anı yaşamaya ve keyif alamaya çalışın.

·         Attığınız her adımda toprağı, dokunduğunuz her bitkiyi ve işittiğiniz her sesi hissedin! 

 

Rota Keşif Ekibi: Önder AlioğluAyşe AlioğluFurkan KaracanFatih Büyükkol

Yazan: Keşşaf Önder