Kocaeli Taşköprü Çobangeçidi Kanyonu Doğa Yürüyüş Parkuru Rotası - Keşşaf - Keşfetmek Doğamızda Var!
JM Mountains - шаблон joomla Видео

Keşşaf Tanıtım Filmi

Son Duyurular

Keşşaf Karagöl Yaylası Kampı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonbaharın en güzel zamanını yaşadığımız şu günlerde vahşi doğanın göbeğinde, Sarıçamların altında, Çiğdem çiçeklerinin yanı başında ve harikulade manzarasıyla meşhur Karagöl'ün tam karşısında bir kamptayız.

Doğa yürüyüşü, Tabiat Gözlemi, Doğa Sanatı, Kamp Ateşi... 

Devamını oku...

2. Geleneksel İftar Programı 7 Haziran 2018

Keşşaf ailesi olarak bu yıl 2.sini gerçekleştirdiğimiz geleneksel iftar programımıza 52 kişi katıldı.

Devamını oku...

Keşşaf İnönü Yaylası Ağaç Dikimi Etkinliği 1 Ekim 2017

Keşşaf olarak haftasonu 25 gönüllü arkadaşımız ile İnönü Yaylası’nda 100 adet çam fidanını toprakla buluşturduk.

Devamını oku...

Keşşaf Çardacık Yaylası Ağaç Dikimi Etkinliği 17 Eylül 2017

Keşşaf olarak haftasonu gerçekleştirdiğimiz Karagöl Yaylası Doğa Yürüyüşünde yanımızda taşıdığımız 10 adet çam fidanını Çardacık Yaylası'nda toprak ile buluşturduk.

Devamını oku...

Keşşaf Ramazan İftar Programı

Keşşaf, Keşfetmek Doğamızda Var, Keşşaf Ramazan İftar ProgramıKeşşaf ailesi olarak İzmit Sekapark'ta açık havada, çimenler üzerinde, kendi hazırladığımız birbirinden güzel yiyecekler ile ilk iftarımızı yaptık.

Devamını oku...

Etkinlik ara!

Kocaeli Taşköprü Çobangeçidi Kanyonu Doğa Yürüyüş Parkuru Rotası

Kullanıcı Oyu:  / 5
En KötüEn İyi 

Taşköprü Çobangeçidi KanyonuAntik çağın kervan yollarının geçtiği, tarih ve doğayı bir arada yaşatan tabiat harikası Taşköprü Çobangeçidi Kanyonu…

 

 

Eski İstanbul yolu üzerinde bulunan Kutluca Köyü'nün bulunduğu alan bölgede Taşköprü olarak bilinir. Antik çağın kervan yollarının da geçtiği bu alanın, tarihi, arkeolojisi ve kanyon oluşumları dikkat çekicidir. Bu bölge adeta kanyonlar coğrafyasıdır. Ayrıca çok sayıda tarihi değirmen ve köprü kalıntıları da kanyon içerisinde bulunuyor.

MS 1. yy`da 50 yılında Romalılar tarafından Göksu deresi üstünde Kutluca köyü ile Duranlı köyü arasında yapılmış olup Geudos adı verilmiştir. Tarihi ipek yolu ile Nikomedia`ya ulaşan yolun üzerinde olan köprü daha sonra bölgede yaşayanlar tarafından Taşköprü adıyla anılmaya başlamış ve civar köyler kendilerini "Taşköprü Divanı" olarak belirlemişlerdir.

Taşköprü Kutluca Köprüsü

Divan yerleşim tarzı daha çok manav yerleşim birimlerinde gözlemlenen bir yapılanma tarzı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendi başına muhtarlık olamayacak dağınık durumdaki birbirine yakın üç ve daha fazla yerleşim yeri bir araya gelerek bir köyü ve her yerleşim yeri de o köyün mahallelerini oluşturmaktadır. Ancak bu durum 1980 öncesinde muhtarlığı olmayan küçük köylerin birleşerek "divan" olarak adlandırdıkları yerleşim birimleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün idari yapılanmada kullanılmayan bu kavram halen yöre insanın köy tabirlerinde kullandıkları bir kavram olarak yaşamaya devam etmektedir. Karayakuplu Divanı, Tahtalı Divanı, Gerede Divanı, İshakçılar bunun en güzel örnekleridir. Ancak "Taşköprü Divanı" olarak anılan yerleşim yerinde Taşköprü adında ne bir merkez ne de bir köy yer almaktadır. Tarihi İpek yolununda Taşköprüden geçtiği bilinmektedir.

Bugün Körfez ve Derince İlçe sınırlan içinden geçerek İzmit`i İstanbul`a bağlayan ve Eski İstanbul adıyla anılan yolun kuzeyinde İstanbul il sınırına kadar olan bölgede yaşayanlar kendini manav ve "Taşköprülü" olarak tanımlamaktadır.

Kıyırlı, Sevindikli, Osmanlı, Hayettinli (Hayradınlı), Kuşluköy, Kıdışlı, İshakçılar, Tahtalı, Gerede, Dümbüldek, Karakadılar, Karagöllü, Sofular gibi yaklaşık olarak gerek Körfez ilçe sınırları içinde gerekse Derince ilçe sınırları içerisinde yer alan yirmi beş kadar köy ve bunların mahalleleri Taşköprü adıyla anılmaktadır.

 Taşköprü Çobangeçidi Kanyonu Görünüş

 

Parkurun Özellikleri:

Yürüyüş Yönü ve Parkurun Başlangıç Noktasına Ulaşım:

Çobangeçidi (Taşköprü) Kanyonu İstanbul’a 90 – İzmit merkeze 36 km uzaklıkta yer alan tarihi çok eski zamanlara dayanan bir parkurdur. Parkura gelmek için Kutluca köyü girişinden Kutluca Köprüsü tabelasını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Doğa yürüyüşü için izleyeceğimiz rota Taşköprü, Çoban geçidi ve Emmezli köylerinden oluşan rota olacaktır. Rotanın tamamı Elbizli Köyü’ne kadar devam etmektedir ama Çoban Geçidi’nden Elbizli Köyü arasındaki yol araç yolu olduğundan biz Çoban Geçidi’nden Emmezli köyüne ulaşarak rotamızı burada sonlandırmayı tercih ediyoruz.

Taşköprü Çobangeçidi Kanyonu Emmezli Köyü

Buradan da anlaşılacağı gibi doğa yürüyüşü için parkurumuz başlangıç noktası Kutluca (Taşköprü) Köprüsü olacaktır. Parkur bitim yeri ise yaklaşık 5 km uzaklıktaki Emmezli Köyü olacaktır.

5.36 km’lik parkurumuzu yaklaşık 3 saatlik bir sürede tamamlıyoruz.

Kimi yerde çok sık çalıların ve dikenlerin arasından geçeceğiniz parkur birkaç yer hariç ki buralarda dikkatli olduktan sonra ıslanmadan geçebileceğiniz su geçişleri vardır.

 Taşköprü Çobangeçidi Kanyonu

Yürüyüşünüz sırasında tatlı su samuru izlerine rastlayabilirsiniz. Bunun haricinde deredeki balık popülasyonundan ötürü gri balıkçıl gibi farklı kuşlarda görebilirsiniz.

Rota içerisinde mola vermeniz için çok güzel yerler bulunmaktadır. Bunlardan ilki Anıt Çınar diye isimlendirdiğimiz yaşlı bir çınar ağacının altı.

 Taşköprü Çobangeçidi kanyonu anıt çınar

taşköprü çobangeçidi kanyonu mola yeri

Bir diğeri ise Şahin Terası olarak isimlendirdiğimiz rotanın en yüksek bölgesi.

Taşköprü Çobangeçidi Kanyonu Şahin Terası

Rotanın büyük bir bölümünde yanından geçeceğiniz dere harikulade görüntüsü ile sizleri büyüleyecek.

 taşköprü çobangeçidi kanyonu deresi

taşköprü çobangeçidi kanyonu deresi

Yürüyüşümüz başlangıç aşamasında 793 mt yükseklikten başlayıp, rota boyunca en fazla 261 mt yüksekliğe ulaşacağız. Tüm parkuru düşünce 192 mt inişli çıkışlı bir rotadan oluşmaktadır.

Taşköprü Çobangeçidi Kanyonu Şahin Terası Manzara

Parkurun büyük bir kısmı dereye paralel devam etmekle birlikte bir süre sonra 250 mt yükseleceğiniz ve bölgeye hakim yapısı ile Şahin Terası olarak isimlendirdiğimiz alana ulaşıyoruz. Rotanın en yüksek yeri burası olup bundan sonra Emmezli Köyü’ne çıkışa kadar sürekli iniş olacaktır.

Taşköprü Çobangeçidi Kanyonu

Rota içersinde özelikle doğa fotoğrafçılığı ile ilgilenenler için birbirinden güzel görüntüler elde etmek mümkün. Özellikle mantar görüntüleri sizi oldukça etkileyecektir.

taşköprü çobangeçidi kanyonu

 

taşköprü çobangeçidi kanyonu

taşköprü çobangeçidi kanyonu

Emmezli Köyü’ne ulaşmak için devrilmiş bir ağaç ile köprü yapılmış Bunun haricinde 1 km daha yürüyerek güvenli geçiş yapabilirsiniz.

taşköprü çobangeçidi knayonu emmezli köprü geçişi

Köprüden geçtikten sonra Emmezli köyüne ulaşmak için 15 dk kısa bir tırmanış gerçekleştiriyoruz. Köy halkının sıcak karşılaması bütün yorgunluğunuza değiyor.

Taşköprü Çoban geçidi kanyonu emmezli köyü

Güzergah boyunca açıklayıcı tabelalar ne yazık ki yok. Sadece Kutluca (Taşköprü) Köprüsü girişinde ve Elbezli Köyü girişinde tabela var.  Bu sebepten ötürü bu parkuru rehber eşliğinde yürümeniz de fayda var.

taşköprü çobangeçidi kanyonu

Bitki örtüsü: Taşköprü Çobangeçidi Kanyonu'nda hakim bitki örtüsü dikenli ağaçlarıdır. Ardıç, gürgen, meşe, muşmula gibi değişik tür ağaçlar da görülmektedir.

İstanbul’a uzaklığı: 90 kilometre (1 saat 43 dk)

Taşköprü Çobangeçidi Kanyonu İstanbul uzaklık

 

Parkurun Yapısı ve İdeal Yürüyüş Mevsimi: Kanyon içi patika ve dere kenarı toprak yollardan oluşan bu parkur her mevsim yürünebilir. Ancak dereye girmek isterseniz en uygun mevsim yazdır.

Parkur kolay derece zorluğa sahiptir. Bu nedenle katılım her yaşa açık olacaktır.

 

Su Durumu: Parkur boyunca su kaynağı bulunmuyor. Yanınızda en az 1.5 lt su bulundurmanızda fayda var.

 

Rotanın Farkı:

·         Yürüyüşün tamamı eşsiz bir doğa içinde geçiyor, dinlenmek ve fotoğraf çekmek için mükemmel bir tabiat parkı.

·         Rota boyunca çok güzel bir kamp alanları bulunmaktadır.

·         Çobangeçidi (Taşköprü) kanyonu görenleri etkileyen, harika bir doğası vardır.

·         Turlarımız yürüyüş turlarıdır. Orta zorluktaki parkurlarda yürüyüş süresi 3-5 saat arasında değişir. Yürüyüş sırasında fotoğraf çekebilir, gidilen yerin yaşam tarzını ve doğal kaynaklarını gözlemleyebilirsiniz.

·         Turlarımızın asıl amacı yürüyüş de olsa gizli amacımız şehir yaşantısının verdiği zorluklardan kurtulup deşarj olacağımız bir hafta sonu yaşamak.

Koordinatlar:

·         Köprü N40 55 02 E29 45 34 205 m

·         Çoban Geçidi N40 56 21 E29 44 09 181 m

·         Elbizli Sapağı N40 56 04 E29 43 39 199 m

Harita:

 

 

 

Önemli Not:

Çobangeçidi (Taşköprü) Kanyonu birbirinden güzel bitki ve hayvan (balıkçıl, su samuru) türlerini içinde barındıran eşsiz bir doğa harikasına sahiptir. Efor yürüyüşleri anlamında çok uzun bir rota olmasa da oldukça zorlu ve maceralı bir yürüyüş parkurudur.

 

Yanında Getir:

·         Bilekleri saran yürüyüş botu: Sert ve tırtıklı taban tercih edilmelidir. (Topuklu, kösele, terlik ve düz tabanlı ayakkabı giymeyin.)

·         Yedek ayakkabı, çamaşır ve mevsime göre yedek giyim eşyası.

·         Yağmurluk veya panço.

·         Göğüs ve bel destekli küçük bir sırt çantası (yiyecek, su ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak için)

·         Mevsime göre çakı, fener, gözlük, şapka, bere, eldiven, güneş kremi vs…

·         Kullandığınız özel bir ilaç varsa yanınızda bulundurunuz ve bunlar hakkında tur liderini ve arkadaşlarınızı bilgilendiriniz.

·         Yanınızda yeterli miktarda su ve en az bir günlük yiyecek bulundurun. Ayrıca yürüyüş sırasında atıştırmak için çikolata ve kuru yemiş gibi yiyecekler bulundurunuz. Ama unutmayın ki bu tür yiyecekleri aşırı tüketmek sizi susandıracaktır.

·         Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyin. (Kot giymeyin!

Keşşaf'ın Notu:

·         Yürüyüş esnasında pozitif bir ruh halinde olmanın size çevrenizi daha iyi gözlemleme ve etkinlikten daha fazla zevk almanızı sağlayacağını unutmayın.

·         Sabah iyi bir kahvaltı yapmak yürüyüşe daha iyi başlamanızı sağlayacaktır.

·         Yürüyüş esnasında fazla abartmamak kaydı ile böğürtlen ve dağ çileği yemeyi ihmal etmeyin.

·         Her anı fotoğraflamaya çalışmaktansa anı yaşamaya ve keyif alamaya çalışın.

·         Attığınız her adımda toprağı, dokunduğunuz her bitkiyi ve işittiğiniz her sesi hissedin! 

Rota Keşif Ekibi: Önder AlioğluFurkan Karacan, Sebahattin Yaşa

 

Yazan: Keşşaf Önder